Российский
Императорский Дом

Официальный сайт
Династии Романовых

Одноклассники
ВКонтакте

Иоасаф Белгородский

Иоасаф Белгородский (1705-1754) – св. Епископ. Сын полковника А.Д. Горленко. Окончил Киевскую духовную академию. С 1737 игумен лубенского Мгарского Преображенского монасытря. В 1744 по устному повелению Императрицы Елисаветы Петровны стал архимандритом и наместником Свято-Троицкой Сергиевой лавры. В 1748 в Петропавловском соборе Санкт-Петербурга в присутствии Императрицы Елисаветы I и Членов Императорской Фамилии хиротонисан во Епископа Белгородского. Прославился добротой и аскетизмом. Канонизирован в царствование св. Императора Николая II Страстотерпца в 1911. Открытие нетленных и многоцелебных мощей Святителя состоялось в присутствии св. препмчц. Великой Княгини Елисаветы Феодоровны и Великого Князя Константина Константиновича. В 1920 мощи были вскрыты и осквернены. До 1991 находились в Ленинграде в «Музее атеизма». Возвращены Церкви в феврале 1991 и в сентябре перенесены в Белгород. В день памяти Святителя Иоасафа Белгородского в 1953 родилась ныне здравствующая Глава Российского Императорского Дома Е.И.В. Государыня Великая Княгиня Мария Владимировна. Дни памяти 4/17 сентября (обретение мощей в 1911) и 10/23 декабря (преставление в 1754)

10/23 декабря. Иже во святых отца нашего Иоасафа Епископа Белоградскаго Чудотворца. Рождение Благочестивейшей Государыни Великой Княгини Марии Владимировны

Тропарь, глас 3: Святителю Христу Богу возлюбленне, правило веры и образ милосердия людем был еси, бдением же, постом и молитвою яко светильник пресветлый просиял еси, и прославлен от Бога явился еси: телом убо в нетлении почивая, духом же Престолу Божию предстоя, чудеса преславная источаеши. Моли Христа Бога, да утвердит Отечество наше в Православии и благочестии и спасет души наша.

Ин тропарь, глас 2: Молитвенниче издетства преизрядный, Богоизбранный святителю Христов Иоасафе, правило веры и образ милосердия благочестным житием всем являеши и с верою к тебе притекающим обильно исцеления источаеши. Моли Христа Бога, да утвердит в державе Российстей правоверие, мир и благочестие и спасет души наша.

Молитва иже во святых отца нашего Иоасафа Епископа Белоградскаго Чудотворца

Буди благословен день и час, в онь же Господь мой Иисус Христос мене ради родися, распятие претерпе и смертию пострада. О, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий! В час смерти моея приими дух раба Твоего, в странствии суща, молитвами Пречистыя Твоея Матери и всех Святых Твоих, яко благословен во веки веков. Аминь.

4/17 сентября. Прославление иже во святых отца нашего Иоасафа Епископа Белоградскаго Чудотворца

Молитва

В великий и празднственный день сей, день твоего на земли прославления, Святителю Отче Иоасафе, Земли нашея славо и радование великое, прими сия смиренная и теплая моления наша. Днесь зрим исполнившийся глагол Господень: прославляющыя Мя прославлю. Се бо во дни земнаго жития твоего ничесоже искал еси, точию еже волю Божию исполняти и чада паствы твоея управити во спасение, и того ради многия труды, скорби, болезни и путешествия подъял еси. По скончании же твоем прослави тя Милосердый Господь, телеси твоему нетление и силы целебныя даровавый: темже токи исцелений молящымся источил еси, и призывающым тя недугующым и скорбящым многажды являлся еси, утешение и цельбу скорую тем подавая. Сего ради, якоже избранника Божественныя благодати тя ведущи, Церковь Христова днесь прославити тя якоже новаго чудотворца Земли нашея сподобися. Благослови убо и помилуй, Архиерею Истиннаго Бога, Благочестивейшую Государыню нашу ВЕЛИКУЮ КНЯГИНЮ МАРИЮ ВЛАДИМИРОВНУ: Матерь Ея, Благочестивейшую Государыню ВЕЛИКУЮ КНЯГИНЮ ЛЕОНИДУ ГЕОРГИЕВНУ: Наследника Ея, Благовернаго Государя Цесаревича и ВЕЛИКАГО КНЯЗЯ ГЕОРГИЯ МИХАЙЛОВИЧА, и весь Царственный Дом. Даруй им утешение сердца, отраду и мир и радость присную о Господе. Во дни жития их сохрани в мире Державу Российскую, слуги царевы во истине утверди, воином мужество непоколебимое даруй, и вся люди безпечальны сохрани. Изжени всякую крамолу, и крамольных человек лукавая разруши советования, паче же тех самых в покаяние приведи. Пастырем и Архиереем подаждь премудрость, чистоту и праведное житие, якоже и сам сими украшался еси. Младенцем воспитание благое даждь, юныя научи, болящым и скорбящым здравие испроси. Сущым во трудех терпение и упование посли, богатым смиренномудрие и ко ближним милосердие даруй. Нам же всем радость о Господе присную подаждь, да вси благодарне тя ублажаем, глаголюще тако: Величаем тя, святителю отце Иоасафе, и чтем святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

Please publish modules in offcanvas position.